Zakup pojazdów zeroemisyjnych w tym, elektrycznych oraz zasilanych ogniwami paliwowymi jest wspomagany bezzwrotnymi dotacjami w ramach programu “Mój elektryk“. Z kolei “Mój Prąd” to przedsięwzięcie, które ma pomóc w realizacji przestawienia się na zielony transport indywidualny, m.in. poprzez dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych, inteligentnych systemów zarządzania energią oraz punktów ładowania samochodów elektrycznych w wysokości 50 proc. kosztów zakupu i montażu. Równocześnie istnieje możliwość składania wniosków w ramach programu priorytetowego “Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru” – budowa stacji ładowania o mocy nie mniejszej niż 22 kW, innej niż ogólnodostępna stacja ładowania.
Nabór ten, także realizowany przez NFOŚiGW, trwa w trybie ciągłym, pod warunkiem wypełnienia kryterium dopuszczającego, gdzie ogólnodostępna stacja ładowania jest zlokalizowana w gminie, w której w ostatnim dniu roku kalendarzowego poprzedzającego rok złożenia wniosku o dofinansowanie, liczba punktów ładowania zainstalowanych na publicznie dostępnych stacjach ładowania nie przekroczyła 1,76 na 1000 mieszkańców. Program przewiduje możliwość dofinansowania przedsięwzięć polegających na budowie lub przebudowie stacji ładowania o mocy nie mniejszej niż 22 kW, innej niż ogólnodostępna stacja ładowania. W tej kategorii ładowarek mieści się wiele popularnych i renomowanych urządzeń, dedykowanych także klientom indywidualnym – produkowanych np. przez firmy: Enelion czy Rolec.
Wnioski o dofinansowanie na wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych, w formie dotacji, można składać w okresie 07.01.2022 – 31.03.2022 r., jednak nie dłużej niż do wyczerpania środków alokacji, w wersji elektronicznej poprzez generator wniosków na portalu NFOŚiGW. Budżet na realizację naboru wynosi do 70 000 000 zł. 20 proc. tej kwoty przeznaczona jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Co istotne, jeden wnioskodawca może złożyć w jednym naborze tylko jeden wniosek o dofinansowanie. Wysokość dofinansowania wynosi do 315 tys. zł. NFOŚiGW planuje uruchomienie również wsparcia dla domowych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Budżet na ten cel będzie pochodził z czwartej edycji programu “Mój Prąd”. To właśnie z niej będzie można uzyskać dofinansowanie do domowej fotowoltaiki, jak też na urządzenia zwiększające autokonsumpcję energii wytwarzanej przez prosumentów – w tym na domowe magazyny energii i stacje ładowania. Zgodnie z informacjami Funduszu, wnioski będzie można składać na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 roku.