W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę dostępną moc domowego przyłącza oraz parametry konkretnego obwodu instalacji budynku, do którego zamierzamy podłączyć ładowarkę samochodu. Rzadko zdarza się aby domowa instalacja elektryczna pozwalała na podłączenie odbiornika energii o mocy większej niż 11 kilowatów (kW).
Jeśli stacja przeznaczona jest dla domu wówczas powinniśmy sprawdzić specyfikację auta jakie zamierzamy ładować. Szczególną uwagę należy zwrócić na parametry wbudowanej wewnątrz auta przetwornicy prądu. Wśród najistotniejszych jej parametrów znajdują się: liczba faz zasilania i natężenie robocze (w amperach).
Oprócz tego należy sprawdzić typ gniazda, za pośrednictwem którego odbywa się ładownie. W przypadku domowych ładowarek AC do wyboru mamy praktycznie tylko gniazdo typu 1 lub typu 2.
Niemal wszystkie nowe auta elektryczne sprzedawane obecnie w Europie wyposażone są w gniazda ładowania typu 2. W przypadku starszych samochodów trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, gdyż niektóre popularne modele wyposażone były w gniazda typu 1. Dobrym przykładem jest tutaj pierwsza wersja Nissana Leaf.
Na koniec warto wziąć pod uwagę czynniki takie jak ewentualną wymianę auta w perspektywie kilkuletniej. Warto rozważyć wygodę użytkowania jaką oferuje stacja z zamocowanym na stałe kablem. Kusząca może być jednak elastyczność i niższy koszt zakupu, oferowany przez ładowarki z wymiennym kablem.
Rozważając wybór ładowarki dla domu nie powinniśmy pomijać urządzeń przenośnych. Ich ogromną zaletą jest nie tylko mobilność i wytrzymałość lecz także możliwość zasilania za pomocą gniazda naściennego Schuko (TE) lub siłowego CEE. Oznacza to, że taką przenośną ładowarkę podłączymy zarówno we własnym garażu jak i na parkingu hotelu, pensjonatu czy goszcząc u rodziny lub przyjaciół.
Większość takich ładowarek zapewnia możliwość przytwierdzenia do ściany budynku. Dzięki temu będziemy mogli potraktować taką stację jako stacjonarną. Zapewni to optymalną kombinację wygody i mobilności.
Przeznaczone dla domowych garażów ładowarki na prąd zmienny (AC) oferują stosunkowo niski koszt zakupu. Domowe stacje prądu stałego (DC) to już jednak kilkunastokrotnie wyższy wydatek. Powodem jest zupełnie inna konstrukcja, która wymaga kosztownej przetwornicy prądu wewnątrz takiego urządzenia.
O ile szybkość ładowania prądem zmiennym ograniczona jest mocą pokładowej przetwornicy auta, o tyle ograniczeniem szybkości ładowarki DC jest praktycznie jedynie moc jej samej.
Wiele przydatnych informacji na temat ładowania samochodów znajdziesz w opisie ładowarek oferowanych w naszym sklepie online.